I tüüpi diabeet

Põhiteave I tüüpi diabeediga patsientidele

Kui teil on diabeet, ei ole te üksi. Kogu maailmas elavad diabeediga miljonid inimesed – umbes 5% -l neist on I tüüpi diabeet ja 95% -l II tüüpi diabeet. I tüüpi diabeet esineb igas vanuses. See on juhitav seisund ja alustades õige diabeediraviga varases eas saate elada pikka ja täisväärtuslikku elu. Oluline on õige söömine, treenimine, sotsiaalne toetus, veresuhkru ja insuliini jälgimine ning juhtimine muude suukaudsete ravimitega!

Diabeet – mida peaksite teadma

Diabeet on seisund, kus suhkru (glükoosi) kogus veres on normaalsest suurem.

I tüüpi diabeedi korral toodab organism insuliini vähe või üldse mitte. Insuliini on vaja suhkru sisenemiseks keha rakkudesse. Suhkur pärineb toidust, mida sööte, ja seda kasutatakse kõigis rakkudes ja elundites, et toota energiat, mis hoiab teie keha käimas.

Insuliin, mis teie kehas puudub, tuleb asendada. Insuliini ei saa suu kaudu võtta, vaid seda tuleb süstida.

II tüüpi diabeediga inimesed suudavad küll insuliini toota, kuid rakud ei suuda insuliinile korralikult reageerida. Enamik II tüüpi diabeediga inimesi vajab veresuhkru koguse (mida nimetatakse ka veresuhkru tasemeks) reguleerimiseks pille ja/või insuliinisüste.

Tervislik veresuhkru vahemik

Toidu tarbimine, suhkru viimine rakkudesse ja selle muutmine energiaks on meie keha olulised protsessid. Nendest protsessidest tuleneb suhkru tase veres. Kui tase on liiga kõrge või liiga madal, ohustab see teie keha tõsiste tagajärgedega. Seetõttu on normaalne veresuhkru tase teie tervise jaoks oluline.

Veresuhkru taseme jälgimine on oluline!

Kuidas jälgida oma veresuhkru taset

Teie veresuhkru taset saab mõõta glükomeetri ehk veresuhkru monitori abil. Võtate lihtsalt sõrme torgates tilga verd ja glükomeeter ütleb teile, kui palju suhkrut teie veres sel ajal on. Nii saate kontrollida, kas teie veresuhkru tase on tervislikus vahemikus.

Veresuhkru taseme jälgimine on kõige olulisem viis diabeedi juhtimise kontrollimiseks!

Hea diabeedi juhtimine

Diabeedi edukaks raviks tuleb veresuhkru taset hoida normaalses vahemikus, süstides õigeaegselt õige insuliiniannuse. Kui aga muudate oma toitumisharjumusi (nt paastute) või füüsilist aktiivsust, võib teie veresuhkru tase muutuda liiga madalaks või liiga kõrgeks.

Self-monitoring blood glucose

Hüperglükeemia — kõrge veresuhkru tase

Kui veresuhkru tase tõuseb üle normi, muutute hüperglükeemiliseks. Kui teie suhkrutase püsib pikka aega liiga kõrge, on oht elundite kahjustamiseks ja muudeks tüsistusteks.

Kõrge veresuhkru tase tekib siis, kui teie keha ei tooda piisavalt insuliini või ei reageeri insuliinile hästi. See võib juhtuda ka siis, kui diabeediga inimene unustab insuliini süstida või kui süstitud insuliini annus oli liiga väike.

Hüpoglükeemia — madal veresuhkru tase

Teie veresuhkru tase võib samuti langeda alla normi ja põhjustada hüpoglükeemiat. Hüpoglükeemiat nimetatakse sageli insuliinireaktsiooniks, sest see võib tekkida pärast liiga suure insuliiniannuse võtmist. Madal veresuhkru tase on tavaline I tüüpi diabeediga patsientidel – keskmiselt esinevad sümptomitega episoodid kaks korda nädalas. Märkamata jäänud madala tasemega seisundeid (ilma sümptomiteta, öösiti) võib olla veelgi rohkem.

Kui veresuhkru tase langeb liiga madalale, võite kaotada olulised funktsioonid, näiteks võime normaalselt mõelda ja tegutseda. Madal veresuhkru tase nõuab viivitamatut tegutsemist!

Võtke ühendust oma tervishoiutöötajaga, et arutada oma individuaalset veresuhkru sihtvahemikku.

Insuliin – mida peaksite teadma

Insuliin on hormoon, mida toodab loomulikul viisil kõhunääre. Ilma insuliinita ei saa suhkur rakkudesse siseneda ja koguneb veres. Insuliin on ravim inimestele, kelle kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini (I tüüpi diabeet) või kelle rakud ei reageeri insuliinile korralikult (II tüüpi diabeet).

Insulin

Insuliinijuhtimine – see on teie kätes!

Kui pärast sööki veresuhkru tase tõuseb, vajavad I tüüpi diabeediga inimesed suhkrusisalduse normaliseerimiseks insuliini. Tervete inimeste kõhunääre toodab õige koguse insuliini. I tüüpi diabeediga inimesed peavad insuliini süstima mitu korda päevas insuliinipensüstlite, süstalde või insuliinipumbaga. Veresuhkru jälgimine aitab teil kindlaks teha, millal ja kui palju insuliini peate süstima.

Insuliini tüübid

Insuliini on mitut tüüpi lähtuvalt sellest, kui kiiresti ja kui kaua nad inimkehas toimivad. Teie tervishoiutöötaja teeb teiega koostööd kõige sobivama tüübi valmiseks.

Man injecting insulin
Insuliini tüüp Toime algus (vereringesse jõudmiseks kuluv aeg*) Tipp (suurima mõju saavutamiseks kuluv aeg*) Kestus (ajavahemik, mil mõju püsib)
Kiiretoimeline ≈15 minutit ≈1 tund ≈2 kuni 4 tundi
Tavaline ehk lühitoimeline ≈30 minutit ≈2 kuni 3 tundi ≈3 kuni 6 tundi
Keskmise toimega ≈2 kuni 4 tundi ≈4 kuni 12 tundi ≈12 kuni 18 tundi
Pikatoimeline Mitu tundi Vähendab veresuhkru taset suhteliselt püsivalt 24 tunni jooksul  
* Aeg pärast süstimist

Elu diabeediga – praktilised näpunäited

Õige söömine

Toidul, mida sööte, on suur mõju teie veresuhkru tasemele. Oluline on teada, mis toitu süüakse ja vastavalt juhtida insuliini süstimist. Dietoloog, kellel on teadmised I tüüpi diabeedi kohta, aitab teil planeerida tasakaalustatud toitumist, insuliiniannuseid ja õiget aktiivsustaset. Kui teie toitumisharjumused või -eelistused muutuvad, on aeg oma toitumisplaani värskendada!

Treenimine

Kui liigute, tarbib keha rohkem energiat ja kasutab suhkrut kiiremini kui puhates. Aktiivne olla on hea! Pikemas perspektiivis aitab treening teie veresuhkru taset stabiliseerida.

Toetuse leidmine

Sotsiaalne ja emotsionaalne tugi võib suurendada teie heaolu. Oma kogemuste jagamine teiste diabeetikutega võib olla väga kasulik. Pereliikmete, sõprade ja diabeetikute organisatsioonide hea tugivõrgustik loeb tõepoolest palju!

Insuliini säilitamine

Näiteks võib osutuda vajalikuks insuliini külmkapis hoida. Kui külma insuliini süstimine on teile valulik, võib insuliinimahutit enne süstimist hoida toatemperatuuril (Kesk-Euroopas tavaliselt umbes 20 °C). Mõningaid insuliinitooteid saab sel viisil säilitada umbes ühe kuu jooksul. Tutvuge alati tarnija juhistega ja järgige neid.

Healthy lifestyle with type 1 diabetes

Lisateabe saamiseks ja isikupärastatud nõuannete saamiseks I tüüpi diabeedi kohta võtke ühendust oma tervishoiutöötajaga.

Viited: www.diabetes.org